Møntsamlingens Julehistorier 1980-1995:

1980 En mønt til nytte og ære

1981 Den store numismatiske fejde

1982 Søren Sylespids slår til igen

1983 MAD på Møntsamlingen

1984 Møntsamlingen og rhinguldet

1985 Mørkets magt på Møntsamlingen

1986 Miraklet på Møntsamlingen

1987 Thomsen på Møntsamlingen

1988

1989 Storafdeling på Møntsamlingen

1990 Møntsamlingen og brevhemmeligheden

1991 Overinspektøren på Sjette Afdeling

1992

1993

1994 Møntsamlingen i mindretal

1995 Møntsamlingen i tusind år

 

 

Persongalleri (årstal anfører første gang en medvirkende introduceres i julehistorierne):

(nøgle sammenstillet af MEM)

1980

 

1981 Mikkel Kiste Mikkelsen, robot = Morten Eske Mortensen, arkivaliestudent  R

1981 O'Puppety, englænder = Michael O'Dolley, irlænder

1981 Søren Sylespids, mønthandler, ond = Jørgen Sømod, førsteskurk

 

1982 Saul Beton Bayer, arkitekt =

1982 Otto-Adelheid Brocker, professor = Carl Johan Becker

1982 Bente Carstensen, museumsinspektør = Kirsten Bendixen

1982 Rasmine Eliassen, kontorassistent, medailleekspert =

1982 Hanne Gjæstgiver, museumsinspektør = Anne Kromann

1982 Søren Gruus Hansen, museumsinspektør = Jørgen Steen Jensen  S

1982 Kristine, sygeplejerske, kødelig kusine til robotten =

1982 Lille Lassen, assistent for Beton Bayer =

1982 Vitellius Lysholm, overinspektør = Otto R. Mørkholm

1982 Larry Murer, tokenekspert = Jerry Meyer, malermester

1982 Gerard La Posselt, stud. mag. = Gert Posselt

1982 Ole Skvat, militærnægter =

1982 Lilly Ann Thøgersen, chefsekretær = Annelis Thygesen

1982 Victorius Vang, museumsoverbetjent = Weng

1982 "Den fugtige Suppedas", værtshus = "Tannhäuser"

1982 "Fjernholm-Skatten", møntfund =

 

1983 Bente-Magdelone Falkentorp, museumsinspektør i MAD = Kirsten-Elisabeth Høgsbro

1983 Henrik, Prinsgemal = ditto

1983 Thomas Hummerup, formand = Peter Hammerich

1983 Magnus Magnussen, rigsantikvar = Olaf Olsen

1983 Matthis Frederik Skær alias Anorak-Freddy, mønthandler = dir. Johan Christian Holm

1983 John Stauning, dr.phil., gipsdirektør, ¼ videnskabsmand = Jan Zahle

1983 Vermund Vansind, hædersgubbe = Georg Galster

1983 Georg Zoëga, vaneforulemper = Peter Oluf Brøndsted, den nulevende

1983 "Dansk Møntpudserforening" = "Dansk Numismatisk Forening"

1983 "Gaslys", amerikansk film =

1983 "Gasolin", rockband = "Frederiksberg Barokensemble"

1983 "Korpus over danske gasjetons fra forrige århundredes midte til vore dage" = DOP

1983 MAD "Museumsledelsens arkæologiske departement" = RAS "Rigsantikvarens arkæologiske sekretariat"

1983 "Nationalmuseets Venner og Slægtninge", forening = "Nationalmuseets Venner"

 

1984 K. D. Hvid = L.E.Bruun

1984 Boris Hvid, ridelærer = Ivann Bruun, chauffør

1984 Kurt Terper-Jensen, student = Keld Grinder-Hansen

1984 Johan A. Vermundsen, dir. for "Total Manipulation" rationaliseringskonsulent =

1984 "de stjålne Hvid-medailler" = forsikringssummen ønskes udbetalt herfor

1984 "Café Rheinguld" = "Tannhäuser"

1984 "Wildbrett set gennem dukatbrillen" = spisekortsret sstds.

1984 "1771-skillingen i boghvedesauce med ret til en tur på træhesten" = spisekortsret

1984 "Laber lammesteg – og til helvede med danefæreglerne" = spisekortsret

1984 "Sauerkraut á la Sieg" = spisekortsret

1984 "Æbleflæsk med smæk for skillingen" = spisekortsret, "Ugly-Bugly"

1984 "Hillerødhus" = "Frederiksborg Museum"

1984 "Hollænderbanken" = "Amagerbanken"

1984 "De nordjyske saltminer", planlagt opbevaringsrum for Nationalmuseets 1. afdeling =

 

1985 Inga Christensen =

1985 Funk-Fjerritslev, fru =

1985 Halbjørn Hacke, Norge = [Kolbjørn Skaare ?]

1985 Hanrej, pastor = Jørgen Hornemann, formidlingschef

1985 Christa Ingvarsen, kontorassistent =

1985 a Lucard, greve = Dracula

1985 Napoleon, fotograf = Larsen

1985 Fallo Szorbas, red. af "Forsinket Numismatisk Årsskrift" = Pekka Sarvas

1985 Felicia Terper-Jensen, fru, læge =

1985 "Forsinket Numismatisk Årsskrift" = "Nordisk Numismatisk Årsskrift"

1985 "Fra vildmand til voldsmand", udstilling = "Fra stamme til stat"

 

1986

 

1987 Bitten Baggaard, leder af formidlingssektionen =

1987 Erich Jonssøn, overinspek. 3.afd., direktionsmedlem =

1987 Köszlönön, dr., Ismir Museet =

1987 Thorbjørn Mundkæk, overinspektør etnogr.saml. =

1987 Ludvig Müller, direktør for møntsamlingen = ditto

1987 Sophus Müller, = ditto, søn af Ludvig

1987 Peter Erasmus Müller = ditto

1987 Henry Nöel, direktionsmedlem, teknisk forvaltning = Henri Juhl

1987 Jørgen Quatsch, afdelingsleder, antikområdet =

1987 Sanne Sandvig, direktionsmedlem =

1987 St. Peter, De himmelske boligers Vogter = St. Peter

1987 Edward Sumpfox, opsynsmand =

1987 Christian Jürgensen Thomsen, Nat.museets grundlægger = ditto

1987 Rudi Thomsen, professor = ditto

1987 Thorbjørn Hulk Vælling, direktør for Bajers fond = Holck Kolding, Ny Carlsbergfondet

1987 "Bajers Museum", Dantes Plads = Ny Carlsbergmuseet

1987 "Kulturministeren" =

 

1988

 

1989 Svend Knud Valdemar Barmås, idealist, romer-kender = Poul Erik Balle Varmose, cand. mag.

1989 Peter Bentzen, møntpudserklubben, næstformand = Bent Petersen, Robin

1989 Abel Damhus, dir. for "Den ældre by", Århus = Erik Kjersgaard, "Den gamle By"

1989 Maria Minerva Edel, chefsekretær = Anne Sofie Nobel

1989 Guldtue, kammerherre "Møntsamlingens store Venner" =

1989 Betty Gyldendal, museumsinspektør =

1989 Palle Terper-Hansen, projektkoordinator, fader =

1989 Claus Gorm Hassteufell, superchef =

1989 Simon Hummerup, R (rarus), ridder på hvid hest, formand = Peter Hammerich, Batman

1989 Osmond K. Jeppesen IV, Osmondkoncernen = Egmont-fondet

1989 Kresten Kobolt, administrator = Christian S. Nissen

1989 Lennart Lundby, sagsanlægger, "alle penge til finderne" = Laurits Møller, Aalborg

1989 Niels Netto-Poulsen, overinspektør, oldtidsområdet =

1989 Ulrik Oder, overinspektør, naturvidenskabsområdet =

1989 Rie, chefsekretær = Anne Sofie Nobel

1989 Oliver Skumpukkel, laboratorieleder, vådområdet =

1989 Søren Svendsen, EF-museet i Bonn =

1989 "Lille romersk vejledning for Møntsamlingens besøgende", hovedværk = "Romersk guld"

1989 "Minimusene", juniorforening = "Nationalmuseets Venner"s juniorafd.

1989 "Møntsamlingens store Venner", særlig sektion af "Selskabet Møntsamlingens Venner" = ? "Støttekomité for KMMS" initieret ca. 19.12.1989 eller før.

1989 "Selskabet Møntsamlingens Fjender", alternativ privatfinancieret forening udgav smædeskrift 1989 = "Numismatisk Selskab", filantropisk forening af velanskrevne num. forfattere med ædelt formål.

 

1990 Cherubina Finke, udstillingsscenograf  =

1990 Grøøn, direktør = L.E.Bruun, møntsamler af 1. grad

1990 Jensine Ingerslev, sekretær for Oldskriftsselskabet =

1990 Kvik militærnægter =

1990 Søren Marsk, overretssagfører (Grøøns bestyrelse) = Jørgen Hede

1990 Rasmine =

1990 John Squire = Jens Hermann, auktionarius

1990 Knudth Thornhebuuskh, arkitekt =

1990 Asger Urt, professor emeritus, medaillekender = Thøger Busk

1990 "Grøøn-Jochumsen" = "Bruun-Rasmussen"

1990 "OMA" =

1990 "Pølsevognen", auktions- & investerings-objekt =

1990 "Skulpturhulen" = "Kunsthallen"

 

1991 Borgia Carstensen, moder til Bente =

1991 Gabriel Darling, militærnægter =

1991 Boris Grøøn, ridelærer, velgører (Grøøns bestyrelse) = Ivann Bruun, chauffør (85 år i 2023)

1991 Juri Grøøn, snedkersvend = søn af Ivann (55 år i 2023), arveforbruger

1991 Peter Jørgensen, kontorchef =

1991 Mannheimer, disponent, samler = Tange

1991 Harald Marsk, overretssagfører = Holger Hede

1991 Donald Mikkelsen, militærnægter, museumsbetjent = Mikkel

1991 John Ohneband, medaillør =

1991 Rita, forkontorist = Ruth

1991 Rosa, juleassistent =

1991 Thomasen, postbetjent =

1991 Thormod, bestyrer Nat.museets indkøbsforening =

1991 X, forbryder, hensynsløs =

1991 "Kaare Kuk", frokostrestaurant =

 

1992

 

1993

 

1994 Kræn Basebrygger, militærnægter =

1994 Frede Bonsen, medaillør = Frode Bahnsen

1994 Quintus de la Bruyère, student =

1994 Makaroni, fru (f. Carstensen), datter af Bente =

1994 Rafael Mogensen =

1994 Vita Pallner, professor = Brita Malmer

1994 Hygdis Skanfeldt, vegetarkunstnerinde =

1994 Thyge Skærborg, administrator =

1994 Sussy Strømborg, leder af fællesbiblioteket =

1994 Swagger, sparekassedirektør = Kaj G. Kaaber

1994 Asker Urd, professor = Thøger Busk

1994 Vandsgæld-Skyldner = H.W. Mansfeld-Bûllner

1994 "Bibliothèque Nationale" = ditto

1994 "De barmhjertige Søstres Kloster" =

1994 "maleren, der faldt gennem et loft" = nedfalds-medaillen

 

1995 Baldersted, labyrintolog = Thordrup

1995 Ilsa Dadelhøj, Århus = Else Roesdahl

1995 Christa Egebjerg =

1995 Martin Hvedekim =

1995 Jette Hylden, kulturminister = Jytte Hilden

1995 Gruus Keen, Skovtursstyrelsen = Steen Hvass, Skov og Naturstyrelsen

1995 Clas Knag =

1995 Lasse Luskesen, KUA (alias Jappe Jaskesen) = Klaus Ebbesen

1995 Raffy, militærnægter =

1995 Jens Styggesen, Ribe = Stig Jensen

1995 Ragna Søndergump, museumsleder = Inger Nørballe

1995 "Den yderste nøgne Tanges Pakhus" =

1995 "den i 1933 stjålne toøre fra Grøøns samling" = 1701-mønten

1995 "Museumsstøvforeningen" =